Sušené maso s limetou a chilli

Publikováno: Chilli recepty

Pokud patříte mezi milovníky masa a chilli, vyhněte se tomuto receptu. Je totiž vysoce pravděpodobné, že si vypracujete doživotní závislost. Taky vás požene kupředu cena, protože cesta domácí výroby je zlomek toho, za co koupíte pytlík s pár gramy na benzince. A jak na to? Je to úplně jednoduché.

  • 1 kg hovězího zadního nebo roštěnce (výnos sušeného masa cca 350g)
  • 3 limety
  • Sušené chilli (ideálně chinense, takže Habanero, Naga, 7POT,…)
  • Dvě lžičky soli

Maso vybírejte ideálně u řezníka, nechte si odblanit a očistit pěkný kousek. Pak udělejte smutné oči, vytáhněte nějaký ten šesták a poproste, jestli by vám ho nenařezal na plátky o tlouštce 3-4mm. Musí ho dát na chvíli na mražák, půjde to pak jako po másle. Stejnoměrné plátky jsou alfa a omega všeho. Jedině díky tomu budete mít všechno souměrně usušeno.

Maso opláchněte, řádně usušte. Do mísy si vymačkejte šťávu ze tří limet, přidejte sůl, chilli, zamíchejte a pošlete tam maso na koupačku. Hlavně to celé pořádně promněte, ať se dostane marináda na každý kousek. A hurá na noc do ledničky.

Jdeme sušit. Jenže v čem? Trouba? Sušička? Oboje správně, ale sušička je rychlejší a větší. Nastavte teplotu na 65ºC (pokud je to možné, prožeňte maso teplotou nad 70ºC abyste zlikvidovali veškeré možné zárodky bakterií), celé plátky masa naskládejte na plata a jedem! Je určitě vhodné prohazovat je, protože dole je zkrátka víc teplo, takže první nahoru a po pár desítkách minut opět první nahoru. Po přibližně 5-6ti hodinách máte hotovo. Maso nakrájejte na požadovanou finální velikost a co nejrychleji do vzduchotěsného sáčku, dózy, sklenice a uložte na tmavé místo. Tento krok je velmi důležitý, protože pokud ho budete mít třeba jen v misce, bude vám nasávat vzdušnou vlhkost a vy se tak připravíte o zážitek a možná i čelist. Maso bude pak gumovější. Ale ruku na srdce, kdo to vydrží nesníst? :)

TIP: jestli chceš, čerstvě umletým pepřem to opepři :). Jinak receptů na sušené maso je jako blech, ale zkuste se vyvarovat přeplácání marinády. Sojovky, worcester, Podravky i nedejbože Maggi nechte být. U jerky jde primárně o chuť masa a takto ji zcela přerazíte. Ale fantazii se meze nekladou a každý podle chuti.

Komentář

Antispam kód