Jak zpracovat chilli papričky po sezóně?

Publikováno: Chilli recepty

Sezóna pěstování chilli v našich končinách jde do finále a tak určitě přemýšlíte o tom, jak s úrodou naložit. Výchozích cest jak uchovat materiál, který v zimě zahřeje, je několik a my si jich tu pár představíme. Základním pravidlem téměř u všech je, sklízet zralé plody, neboť právě ty obsahují nejvíce aromatických silic a dalších prospěšných látek.

Sušení

Jedná se o téměř nejsnazší způsob uchování chilli. Papriky rozkrojíme v půlce a položíme na slunné místo například na papírovou kuchyňskou utěrku. Po přibližně jednom týdnu bychom měli mít krásně suché plody, které můžeme dále zpracovávat. Nezapomeňte po usušení vyjmout semínka, neboť ty nemají žádnou chuť a v případě dalšího zpracování, s ohledem na svůj obsah hořčin, pouze zkazí chuť danému jídlu.

Pokud chceme mít v kořence něco menšího, než je celý lusk, stačí je vložit do hmoždíře a roztlouct na vločky. A jestli chcete mít opravdu jemný prášek, poslouží k tomuto účelu ideálně mlýnek na kávu. Jen se připravte, že ho budete muset po použití řádně vyčistit. Namleté koření pak slouží k dochucení mnohých jídel ale slouží i jako výchozí surovina například při výrobě omáček.

 

Olivový olej s chilli

0,5 litru oleje

4 sušené chilli papričky – ideálně rod chinense

Rozmarýn, tymián, (bylinky podle chuti)

 

V hrnci rozehřejeme polovinu oleje a přidáme sušené chilli a bylinky. Jakmile se kolem lusků začnou tvořit bublinky, teplotu stáhneme. Neměla by přesáhnout 75 °C, protože je tu riziko přepálení. Poté olej smícháme v míse se studenou polovinou a po vychladnutí naléváme do lahví. Skladujeme na temném chladném místě. Používáme do salátů, těstovin i dalších pokrmů, kde je vhodný olivový olej.

 

Mražení

Absolutně nejjednodušší způsob uchování paprik je jejich zamražení. Očištěné plody rozkrojíme na půlky, zbavíme stopky a semen, vložíme do sáčku či nádoby a dáme do mrazáku. Nevýhodou je, že tento proces roztrhá buněčnou vazbu lusku a po rozmražení se dočkáme kašovitého lusku. Pokud tedy budete chtít chilli použít, krájejte jej ještě zmrzlé a ihned vložte do pokrmu.

Takové nebo klidně i čerstvé plody mohou sloužit jako výchozí surovina na čistě paprikové pyré, které můžeme používat dále podle libosti.

 

Pyré z chilli

1 kg čerstvého nebo mraženého chilli

2 dcl vinného octa

1dcl olivového oleje

Sorban draselný (pokud chcete uchovávat mimo lednici po delší dobu)

 

Do nádoby s olivovým olejem a octem vložíme očištěné a semen zbavené lusky. Tyčovým mixérem rozmixujeme na kašičku.  Tu následně prohřejeme (přidáme případně konzervovací prostředek) a rozdělíme do sklenic, jež můžeme krátce sterilovat. Po otevření uchovávejte v lednici.

Pyré může sloužit hlavně do omáček, těstovin, polévek, na pizzu, ale i do různých marinád.

 

Naložení do láku

Tento krok, na rozdíl od výše uvedených, odejme možné následné univerzální využití plodů. Avšak jedná se už o samostatný výrobek, který nemusí sloužit jako surovina, ale jako pochutina připravená již ke konzumaci. Na naložení použijeme jako základ lák na okurky, avšak pokud nechceme aby chutnal úplně stejně jako všechny zavařeniny, vyladíme si ho dle chuti octy různých druhů. Zkuste šáhnout po speciálkách, octů je na světě nepřeberné množství a vyladit si svoji zavařeninu stojí za to. Do sklenice přidejte klidně kousek cibule, mrkve, ale nebojte se i nějakého ovoce, třeba kousíčku limety, která vám podrží typickou chinense chuť.

 

Zelené plody

Občas se stane, že některé lusky nestačí dozrát, tak vyvstává otázka, co s tím. Vyhodit? To by byla škoda a i když se nabízí méně variant, přesto lze udělat například kari pastu ze zelených chilli, nebo jich část použít ve výše uvedeném receptu. Ovšem ne každý druh se na toto hodí. Známe například zelená Jalapenos, které se konzumují, než dosáhnou botanické zralosti, jenže například Habaneros, tedy chinense, si v zeleném stavu ponechávají ještě vysoký podíl hořčin, jež jde při zpracovávání cukry a octy hůře vyhnat. Ideálním společníkem v zeleném stádiu jsou tedy tenkostěnné Capsicum Annuum, nebo Capsicum Frutescens.

 

Komentář

Antispam kód