Chilližroutův rok - únor - bílá plíseň na povrchu substrátu

Publikováno: Pěstování chilli

Touto dobou se zcela bežně množí dotazy na téma bílé plísně na povrchu. Je to sice chyba, ale není to nic tak hrozného, jak to na první pohled vypadá a dá se to hravě zachránit. Důvody můžou být v zásadě dva. Nejběžnější je přemokření a nedostatečné dýchání substrátu nebo jste si domů přinesli zaneřáděný substrát spory plísní (buď nepropařený, nebo špatně skladovaný). Oboje má za následek, že se začne tvořit takový lehký "camembertový" závoj, který roste a roste.

Co s tím? V každém případě je nutné si uvědomit, že každá plíseň je nadbytek vlhkosti, takže zásadním způsobem omezit zálivku, nebojte se lehkého povadnutí rostliny. Poté plíseň - houba, jednoduše zastaví svůj růst, ne-li uhyne. Odeberte první centimetr substrátu a vyhoďte ho. Obsahuje totiž spory a mohl by to být nekonečný příběh. Dalším krokem je provzdušnění substrátu, což musíte udělat hodně opatrně, obzvláště pokud máte už větší sazenici. Ideálně ji přesadit, načechrat půdu kolem kořenů a hlavně zkontrolovat drenáž, tedy jestli má voda možnost odcházet*. No a poté opatrně se zálivkou.

Pokud se plíseň objevuje neustále dokola a vy jste přesto snížili zálivku, bude chyba spíše v substrátu. V tomto případě je možné použít fungicid, třeba Previcur. Ale hlavně si zapamatujte značku substrátu a vyhněte se jí příští rok. Sáhněte po takovém, který je stoprocentně propařený a nejsou v něm spory plísní, breberky a další svinstva, co vám i rostlinám znepříjemní život.

*na fotce můžete vidět jak to dopadne, když odfláknete péči při zálivce a navíc nemáte díry na spodu - přiznáme se, byli jsme to my kdysi dávno na začátku našeho snažení :)

Klíčová slova:

Komentář

Antispam kód